During the invasion, he saved the life of a burnt girl, shortly after getting behind bars

On August 21, 1968, the Genic brothers traveled to Tanwald. They wanted to protest against the Soviet invasion. On their way through the Desna, where they saw the crash of a Soviet tanker full of gasoline, the Soviet car exploded. The brothers risked their lives to save a burning girl from the flames. 22-year-old Miroslav Genic sustained permanent damage to his eyesight. Two years later, the court sentenced him to ten months in prison. He cursed the communists harshly.



Prague



Post it on Facebook


Share on Twitter


Post on LinkedIn



printing press




copy the url



Short title






Close



Miroslav Genic with his Fiat 600, which was with her in the tragic accident of the Russian tanker on August 21, 1968 in Desná in the history of Jizerské | Source: Post Bellum

The inhabitants of this country suffered from a Russian raid on the night of August 20-21, 1968. However, the difference from Ukraine is significant. The Czechoslovaks did not take up arms and did not fight. People protested in all the major cities of the republic, gathered in the squares and unsuccessfully tried to argue with the Soviet occupiers that they were committing anarchy and international crime.

Soviet soldiers, often young men in basic military service, often had no idea exactly where they were.

During the invasion, he saved the life of a burnt girl, shortly after getting behind bars

In political training courses, they were forced to suppress counter-revolution, to save the socialist country from fascists and Western imperialists: “In the training session, they told us the worst thing, that we have to save the brother the Czechoslovak people against German imperialism, because the Bundesrepublik has already sent tanks there and they are on After 50 kilometers inside Czechoslovakia and fighting for Pilsen. It was a shock to us,” Serge Majid, a former Russian soldier now living in Prague, recalls on the nation’s memory in 2006.

“First of all, no one can verify this. We had no newspapers except the Red Star (Army newspaper, editor’s note), but I knew they were lying. But even I myself, who hated the Communists, thought: Oh my God. ‘German tanks in Czechoslovakia? Who knows?’ They told us: We want to save. We do not want to invade. We do not want to occupy. We are noble knights. That was the tragedy of Soviet soldiers.”

Miroslav Jeník se svým synem v první polovině 70. let 20. století. Na očích má černé brýle, které musel nosit poté, co utrpěl zranění při výbuchu ruské cisterny v Desné | Zdroj: Post Bellum

V rozhovoru kritizuje Čechy, kteří kresbami přirovnávali sovětskou invazi k nacistické okupaci: „Před kasárny byla ocelová brána. Každé ráno byla na ní namalovaná pěticípá hvězda a uvnitř hákový kříž. Byl to odboj, ale hloupý odboj, protože sovětský vojáci tomu rozuměli tak, že to dělají fašisti.“

Během srpnových dní 1968 zemřelo 135 bezbranných lidí, zemřeli při dopravních nehodách zaviněných okupanty, byli zastřeleni nebo přejeti vojenskou technikou apod., nejmladší měl dva roky, nejstarší dvaaosmdesát. Stovky lidí byly raněny, mezi nimi Miroslav Jeník.

Skočil do ohně

Miroslav Jeník pracoval jako řemeslník v podniku dolomitových jeskyní v Bozkově. Dne 21. srpna 1968 brzo ráno jel do práce s bratrem a kolegou v malém fiátku. Stali se svědkem tragédie.

Domek před Bozkovskými jeskyněmi, kde měli Miroslav Jeník a jeho kamarádi protiokupační nástěnku (vlevo na stěně) | Zdroj: Post Bellum

Cisterna s benzínem – náklaďák ZIL ze sovětského konvoje náhle vybočil a naboural do sklárny v Desné. Ozval se obrovský výbuch. Jeník dupl na brzdu. Jeho kolega s křikem: „Utíkejte! Teď nás tu Rusáci všechny postřílí!“ kamsi z auta zmizel. Bratři zůstali zkoprnělí stát na ulici.

Miroslav si však všiml, že na chodníku leží žena a šlehají kolem ní plameny. Nezaváhal. Vrhnul se jí na pomoc. Utrpěl popáleniny hlavy a trvale si poškodil zrak. Ten den uhořela čtyřiasedmdesátiletá Marie Vodáková a její osmiletá vnučka Dagmar.

Ženu středního věku ležící na chodníku bratři zachránili. Ale nikdy se s ní nepotkali. I když se o to pokoušeli. Její rodina o to nestála.

Miroslav Jeník | Zdroj: Post Bellum

Jeník se totiž dostal s komunistickým režimem do konfliktu. Dřevěnou boudu, kde se dělníci převlékali, dlouhá léta zdobila jeho nástěnka. Sjížděli se sem kvůli ní lidé zdaleka. Jeník sem připíchl protikomunistický manifest Dva tisíce slov, různá protisovětská hesla, z amplionů pouštěl vysílání Svobodné Evropy.

S kamarády posedávali před boudou, popíjeli pivo a veřejně zpívali zakázané písně, např. Běž domů Ivane a zlidovělý protestsong „Až bude Gustáv Husák viset na větvi“. Miroslav Jeník za to v roce 1970 putoval na deset měsíců do vězení.

Mikulash Krupa


Post it on Facebook


Share on Twitter


Post on LinkedIn



printing press




copy the url



Short title






Close



#invasion #saved #life #burnt #girl #shortly #bars

Leave a Comment

Your email address will not be published.