Jan Žika as historical fiction. It lived up to expectations, it’s a real spectacle, paying tribute to the writer Podskalská

Jan ižek’s film by director and producer Petr Jákl has lived up to expectations, according to Deník’s film columnist Jana Podskalská and a colleague at Radio Czech. “Jákl announced for a long time that he wanted to shoot a proper scene. He made no secret that it would be a bit wild and that it was inspired by Braveheart, among other things. That there would be some love and that he wanted it to be visually stunning. We saw it all in the cinema. It was from Its text is expected to be a little weaker.”PraguePost it on Facebook


Share on Twitter


Post on LinkedInprinting press
copy the urlShort title


CloseFilm Jan ižka, Christopher Rygh, Alistair Brammer, Guy Roberts, David Bowles, Jan Budař, Sophie Loweová, Roland Moller, Til Schweiger, Vinzenz Kiefer, William Moseley | Source: Profimedia

Podskalská rates the film as a good work. The film’s columnist, Vojtus Renda, chose similar words: “Peter Eats really delivered what he promised. It’s a film that, like one of the few Czech films, if not the only one, has epic grandeur.”

Jan Žižka, the most expensive domestic film ever, premieres today

Before Jan ižka, Jákl directed the films Kajínek and Ghoul, as Podskalská recalls: “These films have a similar effect, they are based on the visual aspect, which can be processed very well. Jákl finds a team of people who will do what is asked of them. A good actor leads well. .

“The fact that Zychka kidnapped the noblewoman Kácina, then became her guide and eventually her protector, and at the same time there are battles and intrigues about her fate, one can find a naive point of view in it. But it fits perfectly with the mold of the American film that Jákl follows. And I think that this is the way he wanted it,” adds the publicist.

Vojtěch Rynda draws attention to the voices of some dissatisfied viewers who are disturbed by the fact that dark-skinned people appear in the film:


Jáklův americký Žižka hledá dobrou smrt. Nachází ji příznačně jako jednooký mezi slepými


Číst článek


„Ale to je nepochopení. Ano, film je do jisté míry historicky věrný, ale na druhou stranu je to přiznaná historická fantasy. Ta dramatická linka nemá žádnou oporu ve skutečnosti. Nemluvě o tom, že se lidé ve filmu vrhají ze Zvíkova do Orlické přehrady, která tehdy ještě nebyla.“

Petr Jákl jako producent

Jan Žižka je nejdražší český film vůbec, jeho rozpočet se blíží půl miliardě korun. Petr Jákl se tak podle recenzentů prokázal jako mimořádně schopný producent.

„Přála bych každému českému filmaři, aby někdy dostal Jákla do svého týmu jako producenta, protože on skutečně dokázal, co si předsevzal. Věnoval tomu víc než deset let a všechno splnil. Sehnal neuvěřitelné množství peněz, slavné tváře i dobré české herce,“ vyzdvihuje Podskalská.

Rynda poukazuje na to, že Jáklovi se podařilo zajistit Janu Žižkovi také americkou premiéru. „Do kin ve Spojených státech jde ve stejný den jako v Česku. Bude se promítat na 1200 plátnech. To se žádnému českému filmu v historii nepovedlo,“ zdůrazňuje a dodává:


Jan Žižka byl inovátor a tvůrce prvního tanku. Chtěl jsem ho ukázat jako Statečné srdce, říká režisér Jákl


Číst článek


„Příběh toho filmu je, myslím, námět na další celovečerní film o splněném americkém snu. Protože Petr Jákl teď točí jako producent s lidmi, jako je Robert de Niro, Al Pacino, John Malkovich, Samuel Jackson. O tom se nikomu z českých tvůrců ani nezdá.“

V českých kinech bude Jan Žižka hit, předpokládá Rynda, o americkém úspěchu ale pochybuje, i když snímek je podle něj natočený tak, aby měl co největší šanci u amerického publika uspět.

Jákl se také zdařile vyhnul kontroverzím. „Jeho předchozí filmy jsou o vrazích a také Žižka je velmi rozporuplná osobnost. Ale do toho Petr Jákl vůbec nesahá. Film se odehrává v roce 1402, dávno před husitskými bouřemi, smrtí Jana Husa a tak dále,“ říká Rynda.

Podle Podskalské je šance, že Jan Žižka pomůže českým kinům, do jejichž podnikání zasáhla pandemie covidu-19 a pak zdražování. Rynda připomíná, že Jákl už má za sebou úspěšný film Kajínek, který dostal do kin na Česko neuvěřitelných 300 tisíc diváků.

Listen to the entire discussion in the audio.

Sasha MichaelidesAnd the Lenka Buryankova


Post it on Facebook


Share on Twitter


Post on LinkedInprinting press
copy the urlShort title


Close
Read More on www.irozhlas.cz

Leave a Comment

Your email address will not be published.