Summoning the demon is believable in the movie, but it doesn’t last for hours as it should, film director Arvid reassures.

Arvéd is a new Czech film about Jiří Arvéd Smíchovské’s occult and hermetic occultist. It was filmed by director and screenwriter Wojciech Maciek, and according to him it’s easy to give in to people like Arvid: “Anyone with a developed mindset and a capacity for manipulation can use facts, and their good combination is perfect proportion and flip-flop from the inside out, until it turns out to be the opposite.” completely “.PraguePost it on Facebook


Share on Twitter


Post on LinkedInprinting press
copy the urlShort title


CloseJiří Arvéd Smíchovský was a member of secret societies, tried to summon demons, was a member of the National Fascist Society, and collaborated with the Nazis during the war and with the Communist State Security after the war. He died in Merov prison, according to the guards, he was a madman who performed a circumcision rite for himself.

It felt as if a guardian angel was standing by our side, says director Vujech Machik about the shooting of Arvid

“His life was full of amazing twists and turns. And I wanted to talk not only about his life, but about an exclusive situation that happened in his life. So there was not much in the film. But on purpose,” Mašek admits.

“I was interested in the topic of the demonic world. But I didn’t go to the shoot like summoning the devil, I was interested in working on the topic.”


Lidé pořád věří na čarodějnice. A když ne, tak mají ve vesnici divnou ženu, říká Nvotová o filmu Světlonoc


Číst článek


Postava Arvéda Smíchovského tak pro Maška není tolik mystická nebo magická. „Pro mě je základem toho charakteru to, že někdo, u koho tolik převládá rozumová složka, kdo tolik používá svoji inteligenci, tak je schopný konstruovat realitu. A manipulovat,“ přibližuje.

„A dostane se do situace, kdy ho okolní svět dožene. Je prohlášen za největšího zloducha a padoucha. A on se v té roli zabydlí tak, že najednou se hlídá. Lidskost je v něm někde zasutá a on ji považuje za slabost,“ říká Mašek o Arvédovi Smíchovském, jak se ho snažil ve svém filmu vystihnout.

„Máme ve filmu pár momentů, kdy je najednou Arvéd člověk, který přiznává nějakou slabost. Ale hned si to sám zkoriguje, udělá z toho vtip nebo to zesměšní. Je to ta stopa dobra, kterou on sám zakrývá.“


Démon, nebo anděl strážný

Pro natáčení filmu Arvéd se Maškovi a dalším členům týmu podařilo sehnat některé autentické rekvizity: třeba obraz Smíchovského matky nebo jeho vlastní oltářík. Měli i odborného poradce, který dohlížel na rituál vyvolávání démona.

„Hermetik Marek Dluhoš magii a hermetismus přednáší na Husitské teologické fakultě, je to žák Milana Nakonečného a já ho znal z dřívějších dob. A tak jsem ho oslovil. Od začátku jsem chtěl, aby rituál byl něčím věrohodný, aby to nebyla pohádková nebo předsazená věc,“ říká Mašek.


‚Nevěřil, že tahle země bude znovu svobodná.‘ Lila Schwarzenbergová představila film Můj otec, kníže


Číst článek


„Marka to bavilo a bral to jako velkou výzvu. Prozradil nám detaily toho, jak se obřad vyvolávání démona dělá, jak vypadá, jak probíhá, co tam musí padnout a z jakých textů se vychází. Rituál sám o sobě ale probíhá několik hodin, to nám filmová zkratka nedovolila,“ dodává režisér.

Spíš než démon při filmařích stál anděl strážný, glosuje Mašek s tím, že se jim podařilo pokračovat v natáčení i přes to, že kvůli covidu-19 museli na deset dní práci na filmu přerušit.

Přesto se jim prý staly dvě záhadné věci: v tiskárně v Malešovicích zničehonic praskla skleněná výplň, když tam natáčeli ukázku filmu. A také se jim ztratila dandyovská hůlka, kterou si filmaři vypůjčili.

„Těžko říct. Kdyby se takové věci děly dál, tak má člověk pocit, že to může být třeba společná sugesce. Ale nejsem takový materialista, který by řekl, že to jsou blbosti a že se na to člověk má vykašlat. Jsou věci mezi nebem a zemí,“ naznačuje Mašek.

Saint Barbara and Hosanna

Voich Mashek also participated in Comedy Saint Barbarawhich is dedicated to the so-called Correm affair and the character of Barbora Krlova.

“I am fascinated by how a person lives in reality, what can be faced, and I am fascinated by the topic of identity, and how fragile these roles are,” he admits.

Work on the comic lasted six years. “At first, we thought a little naively that we would also be the investigators who would solve the problem. And we didn’t succeed. But we found the obsession with uncovering the truth as a topic,” adds Wojciech Macic.

Listen to the full interview in the audio.

Excellent LuciaAnd the poop


Post it on Facebook


Share on Twitter


Post on LinkedInprinting press
copy the urlShort title


Close
Read More on www.irozhlas.cz

Leave a Comment

Your email address will not be published.